آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟

این پادکست اولین پادکست سایت WeDesign به حساب می‌آید. از این به بعد، سعی می‌کنیم، گه گاه اخبار مربوط به طراحی وب را به شکل پادکست منتشر کنیم. شاید در آغاز کار سرعت انتشار پادکست‌ها زیاد نباشد و یا کیفیت و نظم لازم را دارا نباشد ولی هدف ما این است که بتوانیم در نهایت، این بخش را منظم کنیم و به شکل ساخت یافته، اخبار مربوط به طراحی وب را برای شما نقل کنیم.
در این پادکست در مورد سه موضوع بحث می‌کنیم

  1. آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟
  2. ابزار‌های توسعه جدید از تویتر
  3. تاثیر سرعت سرور های سایت در پیج رنک سایت

آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟

مقاله‌ای بسیار جالب در این مورد در سایت اسمشینگ نوشته شده است به نام هنر طراحی در حال مرگ. در این مقاله به نکاتی کلیدی در طراحی اشاره شده است. طبق آمار نزدیک به 75 درصد از مقالات آنلاین مربوط می‌شود به آموزش ابزارهای طراحی وب و معرفی نرم افزارها و ابزارهای رایگان طراحی ولی عملاً مقاله مناسبی برای آموزش اصول طراحی منتشر نمی‌شود.

 

طراحی تنها قرار دادن اجزای مختلف در کنار هم نیست. در مقاله اسمشینگ مثال جالبی زده شده که می توانید اطلاعات تکمیلیش را در این مقاله بخوانید. در جنگ جهانی دوم مناطقی بین دو کشور ژاپن و آمریکا در اقیانوس وجود داشت که برای هر دو کشور بسیار با اهمیت به حساب می آمدند. نیرو‌های این دو کشور برای تامین سربازان خود در این مناطق از طریق هوا، مواد غذایی را به داخل این جزیره‌ها پرتاب می‌کردند. گاهاً این موارد غذایی به دست افراد بومی و فقیر همان منطقه می‌‌افتاد. زمانی که جنگ جهانی نیز تمام شد، مردم انتظار داشتند که از آسمان برایشان غذا فراهم شود و شروع کردند به ساختن ماکت‌های هواپیما و باند‌های فرود (نمونه ای از ماکت هواپیما را می توانید در تصویر زیر ببینید). طراحی‌های تقلیدی نیز مانند همین مثال است. تنها تقلید یک شیوه طراحی باعث موفقیت سایت شما نمی‌شود و طرح شما را برجسته نمی‌کند.

cargo cult

استفاده از این نرم‌ افزار ها و ابزار‌های رایگان درست مانند این است که مواد اولیه لازم در اختیار یک آشپز قرار بگیرد ولی تنها داشتن موارد اولیه نمی‌تواند نشان دهنده مهارت آشپز باشد.

پیشنهاد می شود برای طراحی سعی کنید که همیشه طرح های منحصر به فرد و متمایز ایجاد کنید. بارها دیده شده برای یک جلوه خاص، کاربران ساعت ها بر روی وب جستجو می کنند در حالی که با توانایی و امکانات خود می‌توانند همان جلوه ها را خودشان ایجاد کنند. فکر کردن بر روی طرح و در نظر گرفتن نیاز کاربران، کلید موفقیت در طراحی است. پس سعی کنید به جای اینکه صرفاً از ابزارها و آموزش های آماده در وب استفاده کنید، خودتان جلوه هایی را ایجاد کنید. مسلماً اینکار زمان بسیاری را می‌طلبد ولی تنها راه متمایز کردن طرحتان از طرح های متوسط دیگران، همین استفاده از شیوه های ابتکاری و در نظر گرفتن نیاز کاربران سایت است.
برای رسیدن به نتیجه مطلوب :

  1. به جای سرگرم شدن با ابزار‌های و قابلیت‌های آماده، سعی کنید، بیشتر بر روی طرح فکر کنید و از قلم و کاغذ برای پیاده کردن طرح کلی استفاده کنید. از هر ابزاری که باعث منحرف شدن ذهن شما می‌شود، پرهیز کنید.
  2. از قدرت تفکرتان به خوبی استفاده کنید. گاهی اوقات تغییرات ساده و جزئی در طرح می‌تواند طرح شما به خوبی از بقیه طرح های متوسط متمایز کند.
  3. سعی کنید با اصول صحیح طراحی وب آشنا شوید. موارد مربوط به usability و accessibility در طرح را در نظر بگیرید.

در نهایت به یاد داشته باشید که تنها داشتن جلوه‌های جذاب و استفاده از برخی متد‌های رایج در طراحی باعث متمایز شدن طرح شما نیست بلکه طراحی بر اساس استانداردها و توجه به نیاز کاربران سایت است که کار شما را از دیگران متمایز می‌کند.

ابزارهای جدید تویتر

تویتر ابزارهای جدیدی در اختیار توسعه دهندگان وب قرار داده که با استفاده از آنها می توانید، تویتر را در سایت خود ادغام کنید. کنفرانس رسمی تویتر (chirp) در هفته گذشته در سانفراسیکو برگزار شد و این ابزارهای جدید هم اکنون در دسترس است و از بخش http://dev.twitter.com در اختیار توسعه دهندگان وب قرار گرفته است.

twitter dev

بخش @anywhere که به تازگی به مستندات تویتر اضافه شده است به توسعه دهندگان اجازه می دهد که برخی از امکانات تویتر را در سیستم خود ادغام کنند. به عنوان مثال:

  • Auto-link @usernames به طراحان اجازه می دهد که با اضافه کردن یک فایل جاوا اسکریپت به صفحه، تمامی نام های کاربری مربوط به اکانت تویتر که در داخل پست صفحه نوشته شده است را به صفحه پروفایل آن کاربران لینک کند. به عنوان مثال اگر فایل anywhere.js به سایت شما اضافه شده باشد و از دستورات مربوط به auto-link استفاده کنید، در صورتی که در میان پست از نام کاربری @amirabbas استفاده کنید. این کلمه به شکل اتوماتیک به صفحه تویتر من لینک خواهد شد.
  • Hovercards اگر در سایت استفاده شود، در صورتی که کاربر نشانگر ماوس را بر روی نام کاربری شخص قرار دهد، جعبه شناوری باز خواهد شد که حاوی لینک های follow کردن فرد مورد نظر و دکمه های مشابه است.
  • Tweet Box به کاربران اجازه می دهد که با اکانت خودشان از داخل سایت شما تویت کنند که این مورد نیز می تواند بسیار برای کاربران جذاب باشد.

این موارد تنها بخشی از قابلیت های جدید است. این ابزار ها بسیار مفیدند و بررسی آنها ارزش وقت گذاشتن را دارد.

تاثیر سرعت سرور های سایت در پیج رنک سایت

گوگل در روز های اخیر در بلاگ رسمی خود اشاره کرده است که سرعت server شما بر روی پیج رنک تاثیر گذار است. البته ماه های گذشته نیز خبر هایی مبنی بر تاثیر سرعت بالای سرور بر روی موقعیت سایت در موتور جستجوی گوگل منتشر شده بود ولی هیچگاه این مورد از سوی خود سایت گوگل تایید نشده بود. اما اکنون گوگل اعلام کرده که سرعت سرور نیز یکی از 200 معیار برای تعیین رتبه سایت به حساب می آید. البته گفته شده در حال حاضر تنها 1 درصد از سایت های اینترنت تحت تاثیر این معیار قرار می گیرند ولی در مجموع این مورد نیز خبری بسیار جذاب برای علاقه مندان به مسائل بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (SEO) بود.

speedometer

در ضمن تصمیم بر آن شده که در پایان پادکست های بعدی در صورتی که سوالی از طرف کاربران ارسال شود، در پایان پادکست به آن سوالات پاسخ دهیم. در صورتی که سوالی در مورد طراحی وب دارید می توانید سوال خود را به آدرس ایمیل:
Amirabbas[dot]abdolali[at]gmail[dot]com ارسال کنید. در صورتی تمایل می توانید سوال خود را در قالب یک فایل صوتی (حداکثر 2 دقیقه) برای ما ارسال کنید.

podcast: 

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

سلام امیر جان عالی بود .

سلام امیر جان
عالی بود . عالی
منتظر پادکست های بعدی هستیم . شدیداً

مطلب خیلی خوب و کاربردی بود ،

مطلب خیلی خوب و کاربردی بود ، ممنون

با شما موافقم. اگر مطالبی از

با شما موافقم. اگر مطالبی از این دست نوشته بشه خیلی میتونه برای طراحان مفید باشه

بسم الله الرحمن الرحیم سلام

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام امیر خان
عالی بود ممنون

تبریک و خسته نباشی برای دکتر

تبریک و خسته نباشی برای دکتر امیرعباس
منتظر مطالب بعدی هم هستیم :)

خیلی عالی و مفید

خیلی عالی و مفید بود.
امیدوارم که به همین منوال ادامه داشته باشه.

سلام خیلی عالی بود امیرعباس

سلام خیلی عالی بود امیرعباس جان
خوشحال شدم بعد یه مدت که خبری ازت تو چارگوش و دیزاین آرین نبود یه پست خوبه دیگه اینجا خوندیم ازت.
امیدوارم ادامه دار باشه
موفق باشی

بسیار مفید و عالی. حتما به

بسیار مفید و عالی.
حتما به تولید پادکست ادامه بدید.
موفق باشید.

مطلب بسیار خوبی درباره طراحی

مطلب بسیار خوبی درباره طراحی وب اشاره کرده بودید. متاسفانه طراحان وب ایرانی کمتر به این مسائل توجه دارد و تعداد بسیار کمی هستند که گرافیک وب را جدی گرفته اند. و از آن بدتر آنکه تقریبا هیچ مقاله مفید تالیفی در این باره نوشته نمی شود. حتی ترجمه هم نایاب است! در این بین این کار شما جای تقدیر دارد. موفق باشید.

سلام.خسته نباشید.واقعا عالی

سلام.خسته نباشید.واقعا عالی بود.من می خواستم اگر ممکنه یه سفارش طراحی سایت بدم به شما.چطوری میتونم باهاتون صحبت کنم
kamran.khorrami@gmail.com

سلام خوبین عزیز ما یه تماس با

سلام
خوبین عزیز ما یه تماس با ما توی سایتتون نمی بینیم لااقل یه چیزی شماره تماسی بدین باهاتون واسه سفارش تماس بگیریم و هزینه هاتون وبپرسیم
مرسی

سلام فرم تماس با ما رو اضافه

سلام

فرم تماس با ما رو اضافه کردم. برای تماس تلفنی هم می تونید با این شماره تماس بگیرید
09394004049
;)

سلام. ظاهرا این سایت به تازگی

سلام. ظاهرا این سایت به تازگی راه اندازی شده. مطلب جالبی بود. امیدوارم که همواره موفق باشید.

خوب بود. بهتر هم میشه. مرسی.

خوب بود. بهتر هم میشه. مرسی.

دوست عزیز می خواستم یک قالب

دوست عزیز می خواستم یک قالب مثل قالب یک پزشک برام طراحی کنی شماره تماسم اینه:
09388055878

سلام داخل صفحه فرم تماس با ما

سلام
داخل صفحه فرم تماس با ما را نتونستم پیدا کنم
برای همین اینجا کامنت میذارم
منم میخوام قالبی مثل سایت یک پزشک سفارش بدم
اگه ممکن هست در مورد تعرفه طراحی و جزئیات توضیح بدید
ممنون

سلام فرم تماس با ما اضافه

سلام

فرم تماس با ما اضافه شد
برای تماس تلفنی هم می تونید با شماره
09394004049
تماس بگیرید

ممنونم از پادکست خوبتون، عالی

ممنونم از پادکست خوبتون، عالی بود. برای من که هیچ چیزی از طراحی نمی دونم و اصلا در تخصصم نیست اطلاعات خوب و مفیدی در بر داشت. منتظر پادکست های بعدی هستیم.
با تشکر و خسته هم نباشید.

بیش از حد عالی بود برای کسایی

بیش از حد عالی بود برای کسایی که حال خوندن ندارن خیلی عالیه مردم عاشق این چیزان

منتظر آپدیتهای بعدی هستیم

منتظر آپدیتهای بعدی هستیم

سپاس‌گزارم. جای پادکست‌های

سپاس‌گزارم. جای پادکست‌های خوب در فضای وب پارسی خالی است. امیدوارم ادامه دهید.

سلام مطلب جالبی بود. لطفا نرم

سلام
مطلب جالبی بود.
لطفا نرم افزارهای حرفه ای ساخت و طراحی قالب با متدها و استانداردهای جدید رو معرفی کنید.
متشکرم

عالی و مفید بود.

عالی و مفید بود.

سلام، با اینکه اولین

سلام،
با اینکه اولین پادکستتون بود ولی از کیفیت بالایی برخوردار بود و امیدوارم این مسیر رو ادامه بدید.
موفق و کامیاب باشید :)

سلام مرسی از پادکستتون و

سلام
مرسی از پادکستتون و توضیحاتی که دادید .

من به تازگی وارد این دنیای شیرین طراحی وب شدم و قرار هست اگر خدا بخواد تا آخر ادامه بدم ! البته الان اول راه هستم و چیز زیادی نمیدونم بیشتر از سیستم مدیریت محتوای اماده استفاده میکنم مثل جوملا و ... تا زمانی که خودم یه برنامه نویس بشم ...
بازم ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میزارید

نکات قابل توجهی را ذکر

نکات قابل توجهی را ذکر نمودید.
اما بر خلاف نظر دوستان که اعلام نمودند کمت ازش صحبت شده من معتقدم بسیار هم این مسائل در مواقع گوناگون گفته شده.اما کمتر خواننده بهش توجه کرده.
سیستم این سایت یکی از بهترین سیستم ها برای مدیریت سایتهاییست که خواهان مراتب بالا هستند.آرزوی موفقیت دارم

سلامــلــیــم کاره قشنگیه ولی

سلامــلــیــم

کاره قشنگیه ولی کاش محتوا رو هم در اختیار بذارید تا بشه تو وبلاگها ازش استفاده کردو اطلاع رسانی علمی داشت

قربان آقا

سلام دوست عزیز منظور شما رو

سلام
دوست عزیز منظور شما رو متوجه نشدم. این مقاله که محتواش در دسترسه و فایل صوتی هم قابل دانلوده !!

سلام مطلب خوب و جالبی بود ،

سلام
مطلب خوب و جالبی بود ، در سایت شما هم نوآوری در طراحی و اجرا مشاهده میشود و بسیار جالب است. اما فضاهای خالی بسیار زیاد است مثلا برای جداسازی کامنت ها میتوان حتی از یک خط ساده هم استفاده کرد اینجوری برای خواندن راحت تر است یا مثلا ستون سمت چپ خیلی خالی است

واقعاعالی بوددست گلت دردنکنه

واقعاعالی بوددست گلت دردنکنه برای پادکستهای بعدی منتظریم......................
درضمن خواستم بپرسم من دانش اموزسال سوم رشته گرافیک کامپیوترهستم وبابسیاری ازنرم افزارهای گرافیکی اشنایی دارم وعلاقه شدیدی برای یادگیری طراحی صفحات وب دارم البته بایدبگم که اطلاعات کمی دراین ضمینه دارم واگه بخوام دراین موردفعالیت کنم
بایدبه رشته برنامه نویسی تحت وب برم لطفامنوراهنمایی کنید؟

سلام دوست عزیز ایده خیلی خوبی

سلام دوست عزیز
ایده خیلی خوبی هست
بنده هم موافقم
فقط اگر در زمان ارسال هر پادکست یک ایمیل بدهید
ممنون میشم

پادکستتون عالی بود. منتظر

پادکستتون عالی بود.
منتظر پادکست های بعدی شما هستیم.

سلام آقا امير ،عالي بود .من

سلام آقا امير ،عالي بود .من ميخواستم ازتون خواهش كنم اگه ميشه طريقه تبديل يه قالب طراحي شده psd رو به html البته به صورتي كه به شكل div هر جزيي از قالب در فايل html قرار بگيره توضيح بدين يا حداقل يه منبع خوب تو همين مورد بهم معرفي كنين .چون همونطور كه ميدونين در فتوشاپ psd وقتي به html تبديل ميشه جاي عناصر توسط table مشخص ميشه .خيلي ممنون از سايت عاليتون

سلام امیر عباس عزیز مطلب خیلی

سلام امیر عباس عزیز مطلب خیلی خوبی بود ، ممنون

چرا دیگه پادکاست نمیدین؟ :(

چرا دیگه پادکاست نمیدین؟ :(

آفرین عالی بود.

آفرین
عالی بود.

مطالبتون بسیار جالب است. موفق

مطالبتون بسیار جالب است.
موفق باشید.