واسط کاربری

محیط سایت که کاربران با آن در تعامل هستند را واسط کاربری یا همان user interface می نامند. در طراحی مردن این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روز جهانی کاربردپذیری - world usability day

در طراحی تعامل، کاربردپذیری (به انگلیسی: Usability) شاخصه‌ای است که میزان سهولت کاربری یک ابزار را نشان می‌دهد.
تعریف کاربردپذیری از دیدگاه « سازمان بین‌المللی استانداردسازی »: میزانی که یک محصول می‌تواند توسط کاربران خاصی برای رسیدن به هدفی معین، مورد استفاده قرار گرفته و در حین استفاده، ضمن داشتن اثربخشی و کارایی، رضایت کاربر را در زمینهٔ مورد استفاده تأمین کند.

روز جهانی کاربردپذیری از سال 2005 هر ساله در سراسر جهان برگزار شده و اکنون در بیش از 43 کشور دنیا در این روز سمینارهایی درباره کاربردپذیری برگزار می شود. هدف از برگزاری این سمینار ها،‌ آشنایی با مباحث کاربردپذیری و مهندسی کاربردپذیری است و در این سمینار ها شیوه های طراحی کاربر محور تبلیغ می شود. برای اولین بار در ایران هم به همت پرهام باغستانی،‌ در روز 20 آبان (12 نوامبر) سمیناری در فرهنگ سرای رسانه برگزار می شود و جمعی از دوستان فعال در وب در مورد usability صحبت خواهند کرد. مراسم در روز پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 14 در محل فرهنگسرای رسانه در میدان ولیعصر، بلوار کشاورز برگزار می شود 

نقشه فرهنگسرای رسانه

سخنرانان این مراسم بدین قرارند:
- پرهام باغستانی
- امیرعباس عبدالعلی
- محمدرضا محمدعلی
- سید مهدی حسینی
- آیدا رنگی
- شایان شلیله
- فرشاد ذوالفقاری
- بهزاد علی بیگی
- فرید ارض پیما

موضوع سخنرانی من هم در مورد کاربردپذیری و موبایل وب است. استفاده از موبایل برای وب در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکنون افراد زیادی در سراسر دنیا از موبایل برای دستیابی به وب استفاده می کنند. در آینده نزدیک تعداد افرادی که از موبایل برای وب گردی استفاده می کنند نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت ولی در حال حاضر استانداردها نو پا هستند و قابلیت های مرورگرهای وب مخصوص موبایل،‌ بسیار متفاوت و نا همگون است. با این حال می توان با به کارگیری شیوه هایی،‌با صرف زمانی کم، نسخه موبایل سایت را به سبکی فراهم کرد که در مرورگر های جدیدتر موبایل،‌سایت شما به درستی نمایش یابد. اطلاعاتی در مورد شیوه های جدید طراحی وب برای موبایل در سخنرانی ارائه خواهم داد. بعد از پایان مراسم،‌اسلاید ها و احتمالا مقاله ای در مورد طراحی وب برای موبایل در همین سایت منتشر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سمینار به سایت usability.ir مراجعه کنید.
در ضمن شرکت برای عموم آزاد و رایگان است.

Syndicate content